Kutatók Éjszakája 2024
2024. szeptember 27. 16:00 - 22:00
1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/C. Déli épület
2024. szeptember 27. 16:00 - 22:00
1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/C. Déli épület
Gyakorlati foglalkozások
1. Hazudj, ha tudsz! Poligráfiás hazugságvizsgálat
A poligráfia több élettani változó egyidejű mérését jelenti. Önként vállalkozó kísérleti alanyokon mutatjuk be, hogy a szívritmus, a légzés és a bőr ellenállása a hazugságot kísérő érzelmi aktiváció hatására hogyan változik. Ezek megfigyelésével a valótlant állítókat is „lefüleljük”.
Időpont: péntek 16:00 - 22:00
Helyszín: ELTE TTK, Déli épület, Aula
2. Izomerősség mérése – Mennyire vagy fáradhatatlan?
A biológus hallgatók oktatásához is használt BioPac készülék segítségével a működő izomrostok által létrehozott elektromos aktivitást (EMG) és az izom által kifejtett erőt párhuzamosan regisztráljuk vállakozó szellemű kísérleti alanyokon, ezzel bemutatva az izomerő idegrendszeri szabályozásának lehetőségeit. Fényt derítünk a kísérleti alanyok edzettségére is.
Időpont: péntek 16:00 - 22:00
Helyszín: ELTE TTK, Déli épület, Aula
3. Szemmozgások követése elektrookulográfiával
Az érdeklődő látogatók megmérhetik, hogy olvasás közben szemük mennyi ideig időz el az egyes szavakon, illetve a megpillantott képen mely részletekre fókuszálnak jobban. Kiderül az is, hogy szemünk miként követi egy tárgy mozgását, illetve hogy egy pontra meredve vajon a szemünk is mozdulatlan marad-e.
Időpont: péntek 16:00 - 22:00
Helyszín: ELTE TTK, Déli épület, Aula
4. Az emberi agyhullámok vizsgálata
Az agy működését kísérő elektromos jelek vizsgálatára szolgáló módszer az elektroenkefalográfia (EEG). A vállalkozó kedvű látogatókra fájdalommentesen csatlakoztatott készülékkel megfigyelhető, hogy az EEG hullámok mintázata többek között az agy éberségi szintjétől, pillanatnyi aktivitásától és a környezetből érkező ingerektől függ.
Időpont: péntek 16:00 - 22:00
Helyszín: ELTE TTK, Déli épület, Aula
5. Mit tudhatunk meg a rágcsálók viselkedéséből?
Ha az egeret egy három „szobából” álló tér közepébe helyezzük, jobb és bal oldalon pedig egy ismerős vagy ismeretlen fajtársat, esetleg üres szobát találhat. Vajon melyik szoba felé veszi az útját a kisegér? Milyen gyorsan tanulja meg egy szomjas patkány, hogy a vízért pedálozzon? Az állomáson az állati viselkedés vizsgálatára alkalmas módszerekkel ismerkedhetnek meg a látogatók.
Időpont: péntek 16:00 - 22:00
Helyszín: ELTE TTK, Déli épület, Aula
6. Bioelektromos jelenségek vizsgálata élő idegsejtek hálózataiban
A bemutató célja az idegsejtek bioelektromos jelenségeinek megismertetése mikroelektródás mérőrendszer alkalmazásával. Az egér idegrendszerből nyert idegsejteket sejttenyészetben tartjuk 10 napig, mialatt a sejtek között idegi kapcsolatok alakulnak ki. A bemutató során megfigyeljük, hogyan változik az idegsejtek membránján mérhető elektromos feszültség (membránpotenciál), és hogyan kommunikálnak az egymással kapcsolatot létesítő idegsejtek. Igény esetén a bemutató angolul is megtartható.
Időpont: péntek 16:00 - 22:00
Helyszín: ELTE TTK, Élettani és Neurobiológiai Tanszék, 6. emelet, 6.306/a
7. Utazás a konfokális mikroszkópia csodálatos világába
Az ELTE-TTK Fénymikroszkópos Központjában konfokális mikroszkópia segítségével fogunk bele látni a sejtek belsejébe. A konfokális mikroszkópia lényege, hogy a sejteket fel tudjuk „szeletelni” és láthatóvá tudjuk tenni akár az egyes sejtalkotókat is. A program első felében a rövid technikai ismertetés után a résztvevők a konfokális mikroszkóp segítségével kereshetnek sejteket. Ezt követően a sejtekről fotókat fogunk készíteni, akár mikrométeres nagyságrendben is. Örömmel várjuk a lelkes résztvevőket, akik betekinthetnek egy mikroszkópos laboratórium mindennapjaiba. Mindent a szemnek!
Időpont: péntek 18:00 - 20:00
Helyszín: ELTE TTK, Déli Épület 00.310 (alagsor)
Előadások
1.Alvászavarok, altatók és altatófüggőség (Dr. Tóth Attila)
Az alvás mindennapos tapasztalatunk és alapvető szükségletünk, amely azonban számos módon szenvedhet zavart. Az alvászavarok egy részét gyógyszeresen, altatókkal kezelik, amelyek azonban függőséget okozhatnak. Az előadás bemutatja az alvás élettani hátterét, néhány egyre gyakoribb alvászavar okait, lehetséges gyógyszeres kezelését és az ebből eredő függőségi problémákat.
Időpont: péntek 17:00 - 17:45
Helyszín: ELTE TTK, Déli épület, Kitaibel terem (0-823)
2. Autizmus-kutatás rágcsálókon (Dr. Varró Petra)
Az autizmus spektrum zavar kutatása az utóbbi időszakban egyre inkább előtérbe kerül, hiszen gyakorisága nő és specifikus gyógyszer sajnos nem áll rendelkezésre a kezeléséhez. A háttérmechanizmusok kutatásához és a gyógyszerfejlesztéshez is elengedhetetlen a megfelelő állatmodellek létrehozása. Az előadás az autizmus hátterében álló agyi változásokat és a rendelkezésre álló állatmodelleket tárgyalja, különös tekintettel a rágcsáló modellekre.
Időpont: péntek 20:00 - 20:45
Helyszín: ELTE TTK, Déli épület, Kitaibel terem (0-823)
3. Őssejtek és agyi organoidok az autizmus kutatásban (Dr. Tárnok Krisztián)
A különböző humán idegi kórképek betegségmechanizmusának megértésében, az esetleges terápiás megközelítések tesztelésében új távlatot nyit a humán indukált pluripotens őssejtekből kialakított szervszerű képletek (mini agyak, organoidok) vizsgálata, melyek a korábbi, állatmodellekre alapozott megközelítésekkel szemben nagyobb valószínűséggel segítik a gyógyszerfejlesztés preklinikai fázisát. Az előadás az őssejtek és a belőlük képzett agyi organoidok bemutatásán keresztül nyújt bepillantást az emberi idegrendszer fejlődésének, valamint a betegségmodellezés új aspektusainak területére.
Időpont: péntek 21:00 - 21:45
Helyszín: ELTE TTK, Déli épület, Kitaibel terem (0-823)
4. Miért eszünk, és miért annyit? Hogy hatnak a gyógyszerként jóváhagyott fogyasztószerek? (Dr. Dobolyi Árpád)
Az előadás a táplálkozás és az étvágyunk mögött meghúzódó élettani tényezőket vizsgálja. A program feltárja, miért fogyasztunk ételt nemcsak éhség miatt, hanem egyéb hatásokra is. Ezen kívül bemutatja a gyógyszerként jóváhagyott fogyasztószerek hatásmechanizmusát, hatékonyságát és kockázatait, valamint azt, hogyan befolyásolják ezek a szerek az étvágyat és a testsúlyt.
Időpont: péntek 20:30- 21:15
Helyszín: ELTE TTK, Déli épület, Mogyoródi terem (0-822)