Oktatóink sikeresen szerepeltek az EKA pályázaton

2024.11.24.
Oktatóink sikeresen szerepeltek az EKA pályázaton
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem elkötelezett a nemzetközi mércével is mérhető kiválóság és a sokszínű tudományegyetemi működés mellett, amelyben kiemelt szerepet játszik a kutatóegyetemi célok megvalósítása és a nemzetközi egyetemi versenyben való szereplés erősítése. Az ELTE vezetése és szenátusa ennek érdekében Egyetemi Kiválósági Alapot (EKA) hozott létre. Az idei pályázaton több kategóriában sikeresen szerepeltek Tanszékünk munkatársai.

1. Kiemelkedő presztízsű tudományos publikáció díjazása

Dr. Dobolyi Árpád

Publikáció címe

DOI száma

Puska G, Szendi V, Dobolyi A (2024) Lateral septum as a possible regulatory center of maternal behaviors. Neurosci Biobehav Rev. 161:105683.

doi: 10.1016/j.neubiorev.2024.105683

Dobolyi A, Cservenák M, Bagó AG, Chen C, Stepanova A, Paal K, Lee J, Palkovits M, Hudson G, Chinopoulos C. (2024) Cell-specific expression of key mitochondrial enzymes limits OXPHOS in astrocytes of the adult human neocortex and hippocampal formation. Commun Biol. 7:1045.

doi: 10.1038/s42003-024-06751-z

Dr. Tóth Attila

Publikáció címe

DOI száma

Tóth A, Traub M., Bencsik N., Détári L., Hajnik T. ,Dobolyi A. (2024) Sleep- and sleep deprivation-related changes of vertex auditory evoked potentials during the estrus cycle in female rats Scientific Reports 14, Article number: 5784

doi: 10.1038/s41598-024-56392-9

2. Jelentős nemzetközi pályázatok beadásának honorálása

Tanszékünkről az ELTE Egyetemi Kiválósági Alap pályázatán a Jelentős nemzetközi pályázatok beadásának honorálása kategóriában pályázatot nyert Dr. Vitéz-Cservenák Melinda adjunktus. A nemzetközi pályázat címe: Pain and the social brain: the role of oxytocin in socio-emotional regulation of chronic pain, amely a Multinational and Transnational Research Projects in the ERA-NET NEURON on BIDIRECTIONAL BRAIN-BODY INTERACTIONS nevű pályázati kiírás keretében nyerte el a jelentős európai uniós támogatást.

Az „Európai Idegtudományi Kutatási Hálózatot” (NEURON) (www.neuron-eranet.eu) az Európai Bizottság ERA-NET programja keretében hozták létre. Az ERA-NET NEURON célja, hogy koordinálja és optimalizálja a partnerországok kutatási erőfeszítéseit és finanszírozási programjait az idegtudományok, valamint a mentális és a neurológiai rendellenességek területén. A NEURON égisze alatt 2024-ben közös transznacionális pályázat (Joint Transnational Calls for proposals in biomedical research) indult a kétirányú agy-test kölcsönhatások területén.

3. ELTE célhoz kötött kutatócsoport alapítása

Az Egyetemi Kiválósági Alap (EKA) kiírásai közül a fiatal kutatók által alapított kutatócsoportok támogatását célozza ez pályázati forma. Az idei évben tanszékünk adjunktusa, Dr. Bencsik Norbert ELTE Neuronális Állványfehérjék Kutatócsoportja nevű projektje 66 millió forintos támogatásban részesül, amely a kutatócsoport működését 3 évre biztosítja.

A közelmúltban a folyadék-folyadék fázisszeparáció (LLPS) elmélete forradalmasította azt a nézetet, hogy a fehérjék hogyan hozhatnak létre fázisszeparált struktúrákat a szinapszisban. Az LLPS a fehérjéket folyadékszerű, membránnélküli cseppekké választja szét, amelyeknek specifikus funkciójuk van. Emellett, a fehérjék LLPS-ének hibája az idegi fejlődési rendellenességekkel összefüggő fehérje diszfunkciókhoz is kapcsolódhat. Adataink azt mutatják, hogy a tisztított Caskin1 fehérje folyadékszerű cseppeket képez. A pályázat célja annak bizonyítása, hogy a Caskin1 által közvetített funkciók a szinapszison belül az LLPS-hez kapcsolódnak. A javasolt kutatómunka eredményei újszerű betekintést nyújtanak a Caskin1 szinapszisban betöltött funkciójában. A megfigyeléseink mögött meghúzódó molekuláris mechanizmusok megértése és a Caskin1-függő szinaptikus funkciók tisztázása segíthet az idegi fejlődési rendellenességek új terápiás kezelésének fejlesztésében.

  4. Innovációs célú felhasználás

Dr. Schlett Katalin, Dr. Tárnok Krisztián (Élettani és Neurobiológiai Tanszék), Tárnoki-Zách Júlia, Dr. Czirók András (Biológiai Fizika Tanszék) részvételével, „Millifluidikai automatizált mintaelőkészítés 3D organoidok és más biológiai minták mikroszkópos vizsgálatához” címmel indul innovációs munka a Tanszéken.

 A projekt keretében az Élettani és Neurobiológiai Tanszék (Biológiai Intézet) és a Biológiai Fizika Tanszék (Fizikai Intézet) munkatársainak együttműködésével egy millifluidikai technológián alapuló eljárás fejlesztését tervezzük. A mm-es vagy még kisebb minták, így az organoidok vagy tumor szferoidok átlátszóvá tétele (ún. clearing eljárás) és immunfestése elengedhetetlen ahhoz, hogy a mintákat 3D képalkotással lehessen vizsgálni. Kis méretük miatt azonban ezeken a mintákon a hagyományos, kézzel végzett folyadékcserék kivitelezése rendkívül nehézkes és időrabló folyamat.  A projekt eredményeként 2026 végére egy olyan, piacra is vihető eszköz prototípusát szeretnénk előállítani és tesztelni, amely lehetővé teszi ezen kis méretű biológiai minták és folyadékkörnyezetük automatizált kezelését.

5. Kurzusdesign-szakértővé válás ösztönzése

Dr. Hajnik Tünde Kurzusdesign-szakértői részismereti képzéshez kapcsolódó ösztöndíjprogramba került be.

A tréningeken és online kurzusok segítségével a tanulástervezés, a digitális tartalomkészítés, a kurzusfejlesztés, a kurzusdesign kialakításának és a hatékony értékelési rendszerek kidolgozásának fortélyait sajátítja el, miközben ismereteket és tapasztalatokat szerez az aktív tanítás, a tanulási tevékenységek tervezése, a hallgatók támogatása, az egyetemi és nemzetközi együttműködések, a kollegiális támogatás, a hatékony kommunikáció, a mentorálás-facilitálás és a mentális jólét elérése terén.