Tanszékünk adjunktusa, Bencsik Norbert az Egyetem Ígéretes Kutatója lett
Balról: Dr. Borhy László akadémikus, egyetemi tanár, az ELTE rektora; Dr. Bencsik Norbert, adjunktus; Dr. Sziklai Péter, egyetemi tanár, Tudományos rektorhelyettes
Dr. Bencsik Norbert kutatásainak célpontjában az idegi szinaptikus kapcsolatban szerepet játszó állványfehérjék állnak.
Dr. Bencsik Norbert 2012 óta dolgozik az ELTE-n, emellett 2017-től az ELTE Központi Kutató és Ipari Kapcsolatok Centrum Fénymikroszkópos Központjának munkatársa. Korábbi kutatásai az idegsejtekben külső hatásokra lezajló plaszticitási és tanulási folyamatok molekuláris hátterének tisztázására irányultak. Az Idegi Sejtbiológia Kutatólaboratóriumban munkatársaival két nyílt forráskódú, félautomata szoftvert fejlesztett, amelyek a rossz jel/zaj arányú felvételek elemzésében segítenek. Az élő idegsejteken végzett fluoreszcens konfokális fénymikroszkópia segítségével tanulmányozta a neurotranszmitter-receptorok és az aktin vázrendszer dinamikus változásait. Eredményei között szerepel a protein kináz D és a Caskin állványfehérjék szinaptikus szerepének feltárása, ami fontos a tanulási képességek és a memória kialakulása szempontjából.
A közelmúltban a folyadék-folyadék fázisszeparáció elméletét alkalmazza a neuronális állványfehérjék vizsgálatára, különös tekintettel a Caskin1 fehérjére. Eredményei betekintést nyújtanak a szinapszisokban zajló molekuláris mechanizmusokba, és hozzájárulhatnak az idegi fejlődési rendellenességek új terápiás megközelítéseinek kidolgozásához. 2016-ban ÚNKP predoktor ösztöndíjat, 2021-ben NKFIH posztdoktori kutatói pályázati támogatást és NKFIH Tudományos Mecenatúra Pályázatot, 2023-ban pedig Magyar Állami Eötvös Ösztöndíjat nyert el, háromszor kapta meg a Richter Centenáriumi Alapítvány Kutatási Ösztöndíjat. Többször kutatott a Stuttgarti Egyetem Sejtbiológiai és Immunológiai Intézetében.