Tanszékünkön új kutatási projekt indul "Társas ösztönök neurobiológiája" címmel
2024.12.12.
Dr. Dobolyi Árpád tanszékvezető professzor irányításával új kutatási project indul Tanszékünkön, melyhez az NKFIH EXCELLENCE program támogatásával. A "Társas ösztönök neurobiológiája" cimű kutatás 2025-2026 folyamán valósul meg.
A szociális ösztönök szabályozásáról szóló kutatás célja annak feltárása, hogy az agy hátsó intralamináris talamikus mag (PIL) nevű része hogyan segíti a szociális ingerek feldolgozását és befolyásolja a szociális viselkedést.
A pályázat fő céljai a következők:
- Sejttípusok azonosítása a PIL-ben: A pályázat keretében modern technikákat fogunk alkalmazni a PIL különböző sejttípusainak azonosítására, és megvizsgáljuk, ezek hogyan reagálnak a különböző szociális viselkedésekre.
- A PIL-sejtek kölcsönhatásának megértése: Megvizsgáljuk, hogy a különböző sejttípusok hogyan kommunikálnak egymással, genetikai és elektrofiziológiai kísérletes technikák alkalmazásával feltérképezve a kölcsönhatásaikat.
- A sejtek aktivitásának nyomon követése a szociális viselkedés során: Olyan speciális egerek segítségével, amelyeket genetikailag módosítottunk, hogy segítsenek a sejtek aktivitásának nyomon követésében, a vizsgálat során megfigyeljük, hogy a PIL egyes sejtjei hogyan viselkednek a szociális interakciók során.
- A PIL sejtek funkciójának meghatározása: Fény segítségével fogjuk szabályozni a PIL specifikus sejtjeinek aktivitását a szociális viselkedések során, hogy megnézzük, hogyan befolyásolják a viselkedést. Azt is nyomon fogjuk követni, hogy ezek a sejtek hová küldik a jeleket az agyban.
A kutatás várhatóan új betekintést nyújt majd abba, hogy az agy hogyan dolgozza fel a szociális információkat. Ezeknek a mechanizmusoknak a megértése segíthet olyan pszichiátriai zavarok kezelésében, ahol a szociális interakciók nem megfelelően működnek.