Dr. Szűcs Attila, PhD
Beosztás
tudományos főmunkatárs
Elérhetőség
Szoba: 6-308
Telefon: 8373-as mellék
E-mail: attila.szucs@ttk.elte.hu
Oktatott tárgyak
Biológia BSc
-
Bevezetés az idegtudományi vizsgálómódszerekbe Gy
Biológus MSc
- Élettani vizsgálómódszerek gyakorlat (eletvmhb17lm, MSc)
- Elektrofiziológia E, Gy
Kutatási terület
Feszültségfüggő membránáramok differenciális hatásai idegsejtek serkenthetőségére és szinaptikus jelfeldolgozására. Ebben a kutatási témában a sejtek intrinsic tulajdonságait meghatározó számos feszültségaktiválta ionáram hatásait vizsgáljuk modell szimulációkban, valamint patch clamp kísérletekben. Ezen ionáramok meglepő, esetenként akár paradox szabályozási hatásait tártuk fel serkentő hippokampális idegsejtekben és leírtuk az ionáramok szerepét a neuronhálózati oszcillációk hangolásában.
Aktivitásfüggő plaszticitás fejlődő idegsejtek biofizikai és élettani tulajdonságaiban. Ebben a kutatási témában primér hippokampális idegsejttenyészetekben és organotpikus szelettenyészetekben vizsgáljuk az elektromos aktivitás megvonásának, vagy egyéb manipulálásának hatásait. Kutatásaink az ideghálózatok homeosztatikus szabályozását célozzák, és jellemeztük a nemspecifikus kationáramok, valamint a T-tipusú Ca-áramok szerepét ezekben a folyamatokban.
Genetikai átprogramozással nyert humán idegsejtek elektrofiziológiai elemzése és manipulációja optogenetikai módszerekkel. A humán szomatikus sejtekből genetikai átprogramozással nyert neuronok vizsgálata rendkivül fontos kutatási irányt képviselnek napjaink agykutatásában. Újszerű módszerünkkel ezeket a fejlődő neuronpopulációkat időben strukturált, hosszú távú optogenetikai stimulációval vezéreljük, és a “tréningen” átesett neuronok élettani, neurokémiai és biofizikai tulajdonságait részletesen elemezzük.
Hibrid technológiák fejlesztése és alkalmazása biológiai neuronhálózatokban. Kutatócsoportunk egyik erőssége a dinamikus clamp módszer megasszintű alkalmazásának képessége. Ezzel a módszerrel biológiai neuronkban tudunk számítógéppel szimulált feszültségfüggő és/vagy szinaptikus konduktanciákat létrehozni, hogy azok hatását megvizsgáljuk a sejtek dinamikai működésére és jelfeldolgozási kapacitására.